Saia juuretis

Minu nisujuuretis kooles mingil hetkel ära, siis sain ta uuesti tööle (vaba käega), kuid kokkuvõttes andis ta uuesti otsad ning mingiks hetkeks löin ma kogu juuretisele käega, olgu omaette primadonna! Jube pirtsakas!

Siis tuli aga kõva igatsus peale ning ma alustasin otsast.

Kui ma nüüd täitsa ausalt ütlen, siis mul ei ole elu seeski olnud nisujuuretis nii tugev, elus ja “õige”.

Enam ei teinud vaba käega, vaid kindla retsepti järgi. Siit sain retsepti.

1. päev

120 ml (60g) jahu (405 nisujahu) ja 80 ml (60g) vett.

Sega vesi ja jahu purgis kokku, nii et tükke ei ole, pane kaas lahtisena peale ning pane purk külmkappi.

2. päev

Sega, lükka segu purgi külgedelt põhja ning pane purk uuesti külmkappi.

3. päev

Kolmandal päeval tuleb hakata juuretist toitma. Selleks vajad puhast purki (mina tegin iga päev segu uude purki).

Pane purki 40 g juuretist (ülejäänu viska ära), 80 g vett ning 80 g jahu (50/50 ehk pooled täistera nisujahu ning pooled tavalist nisujahu, mina kasutasin 405 jahu)

Sega, pane kaan lahtiselt peale ning purk kapi peale seisma.

4. päev

Toida samamoodi nagu kolmandal päeval. Juuretis peaks olema sel hetkel juba päris aktiivne, lõhn ei tohi olla äädikane ega hapu, vaid peab olema mõnus kerge nisune lõhn.

5. päev

Toida juuretist samamoodi edasi, ehk 40 g juuretist, 80 g vett ning 80 g jahu (50/50).

6. päev

Toida juuretist, jälgi, et ei oleks halba lõhna.

Siin on minu juuretise kasvamine kellaaegadega.

7. päev

Seitsmendal päeval toida juuretist nagu ka eelmistel päevadel ning kui soovid testida juuretise valmisolekut, siis tehakse seda nõnda:

Pane umbes 4 tundi peale juuretise toitmist lusikatäis juuretist toasooja vette, kui see jääb kenasti pinnale hõljuma, siis on juuretis valmis.

Ehk siis nii:

 

Triin H

2 thoughts on “Saia juuretis

  1. Tere! Kui ma segan 120 ml jahu ja 80 ml vett, tuleb ta selline tõeliselt tihe känts. On see õige 🙂 Ehmusin natuke ära. Ei julgenudki teda külmkappi panna. Palju see kogus grammides teeb, kaal on olemas, saaks kaaluda. Hiljem oma õpetuses lähed ju ka grammidele üle. Põhimõtteliselt tuli selline nagu klimbitaigen. Olen varem leiba teinud, sealne juuretis algusest peale vedeljas, hiljem kleepuv. Ootan põnevusega 🙂

    1. Tere Reet! See tundub jah alguses liiga tihedana, kuid see peabki selline olema. Leivajuuretis on minu arvates kreemine, kuid nisujuuretis pigem tummine ja kui käima läheb, siis suht veniv. Kui sa hakkad veetesti tegema, siis on juuretis samuti nagu klimbitainas ja hõljub ilusti veepinnal 🙂

      Kogused grammides on 60g jahu ja 60g vett, julge ikka külmkappi panna! 😀 Teeb ainult head! Kasutan väga palju Loona talu jahu, samuti julgen soovitada Coopi oma nisujahusid, nii 405 kui ka 550 on väga elusad. Edu! 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Back to top