Elevant meie kõrva peal

Elevant meie kõrva peal

Kas muusika teeb lolliks? Kas muusika teeb agressiivseks? Kas muusika teeb üliaktiivseks? Kas on olemas vale ja õige muusika?

Minu pesamuna lasteaias mängitakse pärastlõunati muusika saatel erinevaid liikumismänge. Muusikaks on valitud täiesti tavaline tänapäevane tantsumuusika, oletan, et Power hit radio mängid sellist muusikat. Ühe lapse vanematele see ei meeldi, sest see õhutavat lapsi agressiivsusele ja tegevat lapsed üliaktiivseks. Nemad sooviksid, et lapsed mängiksid oma liikumismänge klassikalise muusika või linnulaulu saatel.

Mina nii ei arva, ma oletan, et lapsed ei keskendu muusikale, vaid hoopis mängule. Jäin endamisi arutlema selle üle, kas on olemas õige ja vale muusika? Minu arvates ei ole. Mind tegelikult ärritavad inimesed, kes arvavad, et nad on teistest paremad, sest nendel on kõik nii ja teised, kellel on naa, need on kuidagi halvemad. Natuke nagu snoobilik, kastitamine, elitaarne. Minu arvates on elu nii mitmetahuline, et enam ei saa asjadele nii vaadata, muusika on nii mitmetahuline, et seda ei saa nii üheselt võtta. 

Jah, mina kuulan ka klassikalist muusikat, aeg-ajalt. Samuti kuulan ma väga palju kõike muud, hispaaniakeelset muusikat, palju ka soomekeelset popmuusikat. Kuulan ka tantsumuusikat. Mul on vaja rütme, see on justkui istutatud naha alla ja ma naudin sellest. 

Nagu ma ei suuda nt süüa ainult ja ainult kartulit, nõnda ei suuda ma kuulata ainult ja ainult klassikalist muusikat. See ainult paneks mulle nagu kasti pähe ja nõnda ma ei näegi muud väärtuslikku. Ma ei avastagi midagi uut, kui ma hoian kõvasti millestki kinni ja ei tahagi mõista teisi.

Kas “vale” muusika teeb agressiivseks? Kelle mätta otsast vale? Mis tähendab üldse vale? Minu arvates ei tee. Kui ma saan läbi muusika ennast kuidagi välja elada, maandada, vabastada, siis on see ju hea? 

Vale on see siis, kui inimene allutatakse millelegi, vägisi. Kui see “vale” teeb temast halvema inimese, kui ta ei saa ennast väljendada ning olla tema ise, kui tal ei lubata avaldada arvamust.

Agressiivseks teevad minu arvates hoolimatus, apaatia, allasurutud viha, kastitamine.

Mitte muusika. Olgu ta siis kellegi meelest õige või vale. 

Täiendan. Mäletan enda inglise keele tunde, mil õppisime nö läbi muusika. Õpetaja andis meile Scorpionsi sõnad ette, õppisime need pähe, eelnevalt muidugi tõlkisime ja käisime need läbi. Mäletan kui lõbus oli terve klassiga laulda. 

 

 

 

 

 

 

Triin H

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Back to top