Otsides leiab ikka selle oma

Otsides leiab ikka selle oma

Piiikalt piiiiikalt otsides leidsime lõpuks selle õige, meie õige. Nimelt kodu.

Käisime üpriski palju erinevaid kohti vaatamas – küll lihtsalt krunte, küll talusid, lihtsalt maju, isegi kortereid.

Olgu mainitud, et meid köitsid eelisjärjekorras siiski talud või vanad talukohad. Ometigi püüdsime otsingute käigus ennast sobitada kohtadesse, kus me tegelikult ei oleks tahtnud elada (nt nagu korter või lihtsalt väljamõõdetud moodne krundike). Nägemus sellest, mida otsime ning mis on meie võimalused, küpses ja selgus ajaga.

Mõned asjad mida ma sain otsingutega selgeks ning mida soovitaksin uutel koduotsijatel ka jälgida.

Kui kuulutuses mainitakse, et korter/maja vajab sanitaarremonti, siis tähendab see üldjuhul seda, et müüdav objekt vajab tõsist kapitaalremonti ja rohkemgi veel. Kui kuulutuses mainitakse, et remont just tehtud, siis tõenäoliselt on millelegi hirmutavale värv peale tõmmatud (pean silmas nüüd vanemaid ehitisi). 75% juhtudest üritas omanik mingi stoori põhjal muuta müüdavat objekti ahvatlemaks ning see põhines üldjuhul mingil nutulaulul. Ükskord juhtus suisa nõnda, et leidsimegi endale täitsa sobiva talukese ning kõik oli justkui tip-top, kuid maa-ameti lehel selgus, et sellist talu majaaluse pinnaga ei leidunudki. Edasi uurides selgus piinlik tõsiasi, et müüja oli selle talu koos mainitud maalapikesega ja veel suurema maaga juba üks kord maha müünud ning kauples nüüd teist korda taluga, lootes, et äkki läheb läbi.  Teine juhtum – müüdi 2-kordset vana maja, milles ainuke kandev sein maha võetud, tegemist oli omavolilise ja paberiteta ettevõtmisega. Õnneks oli maja pind väike ning see peaaegu ja veel kandis, kuid kuna tegemist oli siiski minu silmis hullumeelse ettevõtmisega ning puudusid kõik joonised, kooskõlastused, load, arvutused selleks volitatud isikute poolt, siis kukkus see maja ruttu meie valikutest.

Igatahes mina, kes uskus siiralt inimeste juttu, kaotasin oma roosad prillid ning avastasin, et sulle üritatakse maha parseldada vahendeid valimata onni lossi pähe! Avastasin ka, et on siiski jube vähe maaklereid kellel on mingisugunegi eetika. Seoses seaduste karmistumisega loodan, et varsti jääb sõelale see käputäis maaklereid, kes teevad oma tööd südamega. Keegi küll kuskil ütles, et maakleri ülesanne ongi müüa, siis ma väidaksin natuke vastu – maakleri ülesanne on müüa, kuid ta peab müüma päris asja, mitte mingit õhulossi mida ta ainukesena näeb.

Hindamisakt – hetkel on jõudnud asi nii kaugele, et enam ei saa kõigele hullusele allkirja anda. Akt peab vastama nõuetele ning andma garantii nii uuele omanikule kui ka pangale, seega peab ka akti väljastanud maakler vastutama selle sisu eest.

Õppisin veel sedagi, et ALATI küsi kõiksugu kooskõlastusi ja pabereid ning tõendeid mis majaga tehtud ja seotud. Kes tegi, millal tegi, kes andis loa, joonised, plaanid jne. Millal torustik/pump vahetati, asendati, puhastati, filtrid, vee kvaliteet, kaevud jne.

Elektriplaan  – kes kooskõlastas, kes asendas, millal jne.

Soojapidavus paberil koos pädeva isiku allkirjaga – kui müüja väidab, et see on natuke jahedam tuba ning heidab hooletult – kuid mulle meeldibki jahe, siis võid karta, et soojustus petab ning talvel on seal natuke jahe tõesti.

Naabrid, asukoht ja selle mõju.

Krundi puhul – kas on elektriliitumine, kaevud, pinnas, kaugus teest, ligipääs, kes hooldab teid, mis on enne olnud jne.

Ära lase emotsioonidel võitu saada, emotsioonid ei anna sulle sooja ega kaitset hallitavate seinte/põrandate eest jne. Loomulikult peab tulevane kodu tekitama positiivseid emotsioone, kuid emotsioonide najal ei saa teha otsust.

Kui sulle väidetakse, et puudusi ei ole, siis võid kindel olla, et neid on rohkem kui sulle meeldib.

Kui hiljem ilmnevad varjatud vead, siis tagajärgede eest peaksid vastutama nii endine omanik kui ka maakler. Selliste suurte ostude puhul peab olema võimalikult aus.

Tegelikult peakski kõik tähtsamad toimingud olema tehtud pädeva inimese poolt koos kriitikat kannatava tõestusega paberil.

Seda õppisin – mis ühele siga, see teisele kägu.

Selle ajaga õppisin päris palju ning lihtne soovitus on – ära osta siga kotis, ära karda küsida ja vaadata. Sa oled ju soetamas endale kodu!

Lõppude lõpuks ja kõige alguseks leidsime meie ka oma! Selle, mida käisime esimeste hulgas vaatamas ning 4a hiljem jõudsime ringiga tagasi. Tegemist on vana taluga ning kaasa tuli meeletu ajalugu! 🙂 Tööd on roppumoodi, kuid see nagu ei ole mingi argument. See koht lihtsalt on kodu.

 

 

 

 

 

Triin H

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Back to top