Millalgi jaanuari lõpus hakkasin pisteliselt tsingitablette sööma, pisteliselt andsin neid ka kaasale ja poistele. Miks?

Minul hakkasid küüned õitsema ja olid kuidagi hapramad (mis on märk tsingivaegusest, mitte käegakatsutavast rahaõnnest!) ning kuna gripp võttis kõikjal tuure üles ja tsink on tuntud immuunsuse ergutaja, siis mõtlesin, et natuke lisa ei tee paha. 

Veebruari lõpus murdis köha-nohu vanema poja ikka maha, teisipäeval jäi koju, kuid juba laupäevaks oli terve. Seal vahel tõusis nooremal pojal palavik 37,7 peale ning ta nohises täiesti arvestatavalt. Palavik kestis selle päevakese ning järgmiseks päevaks oli läinud, nohu möödus ka kiiresti, mingeid medikamente ei kasutanudki. Abikaasal oli paar kehva päeva, kuid see oli ka kõik. Minul tõmbas ka millalgi pea paksuks, lõi korraks nina vesiseks ja muud midagi, korras. 

Ma ei väida, et just tsink oli see imerohi, mis meid parandas ja et me ei jää üldse haigeks, kuid kindlasti midagi see siiski toetas, sest ümberringi muudkui köhitakse, nuusatakse ning palavikutakse ja üha uuesti ja uuesti ja uuesti. 

Lisaks immuunsusele ja küüntele mõjutab tsink ka nt: 

Naha (akne, ekseem) ja juuste (nt juuste väljalangemine on märk tsingipuudusest) heaolu. Tsinki kutsutakse ju ilumineraaliks.

Nt nõrgenenud maitse- ja lõhnataju viitab tsingipuudusele. 

Tsink mõjutab viljakust (nii meestel kui ka naistel) ning on vajalik eesnäärme normaalseks talituseks. 

Tsingipuudus mõjutab ka meeleolusid, stressitaset.

Netisti leidub rohkelt ilfot.

Kuidas tuvastada tsingipuudust? Ületarbimine on samuti kahjulik.

Selleks, et teada saada, kas organismis esineb tsingipuudust, võib proovida kodusel testimisel niinimetatud maitsmise testi. Selleks võib täiskasvanu kohta segada 50 milligrammi tsinksulfaadi poole klaasitäie veega. Kui vedelik on magus ja meeldiva maitsega või nagu tavaline vesi, siis see tähendab, et organism vajab rohkem tsinki. Kui vedelik on metallimaitsega ja pigem ebameeldiv, tähendab, et kehas on juba piisavas koguses tsinki. Kindlam variant tsingipuudust testida on siiski lasta teha vereanalüüs. Info pärineb siit.

Kuna meie organism ei tooda tsinki ning ei säilita seda kaua, siis sellel pimedal ja külmal ajal, kus me niigi sööme kehvemini kui rohelisel ajal, siis ei tee väike lisa tsinki minu arvates paha.Minu eelnev jutt oli infoks, kõrva taha!

Ei saa unustada, et tsink avaldab mõningal määral teatud ravimite toimele mõju, seega küsi enne arstilt nõu!

 

Triin H

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back to top