Jätku leiba! Seemneleib

Saabus karantiin ja blogist hakati otsima leiva tegemise õpetusi. Mul ausalt ei ole pakkuda ikka veel grammilise täpsusega õpetust, sest see leivategu on nii…. kuidas ma ütlen…. seda tuleb teha tundega! Alguses tehakse nagunii korraga 2-3 leiba, see on nii väike kogus ning minu arvates kui inimene ei ole üldse toidu asjus kodus, siis puudub tal ka leiva-soolikas. Võib olla ma eksin, ärge solvuge!

Jahud on erinevad, juuretised on erinevad, ahjud on erinevad, soolad on erinevad, käsi on erinev, maitsed on erinevad…..Ma ikka arvan, et ei ole olemas ühest ja õiget!

Siin pildil on juuretis juba käinud ning aeg on hakata tegema leiba. Siin kausis on umbes 2,5L juuretist. Lisasin u 5sl suhkrut ja 2 soola.

Segasin ning lisasin umbes 1dl linnasejahu. Linnasejahu annab naatukene maitsele sügavust ja värvi juurde, kuid saab ka täiesti selleta hakkama. Segasin.

Lisasin vaba käega kõrvitsa- ja päevalilleseemneid. Segasin.

Järgmiseks hakkan ma lisama rukkijahu, natukese haaval. Sa tunned käes ära kui taigen on veel liiga vedel.

Mina otseselt ei sega taigent, vaid keeran. Kui taigen vajub laiali, siis lisan veel natuke jahu, keeran. Kui taigen püsib “mäena”, kuid õrnalt vajub, siis on taigen just sobiv.

Rukkijahu ei taha meeletut sõtkumist, lihtsalt sega komponendid kokku ja valmis ta ongi. Nisujahu aga armastab sõtkumist!

Tõstan taigna võiga määritud vormidesse ning silun märja käega siledaks. Sellest kogusest saan 3 pätsikest. Panen pätsikesed sooja kohta kerkima.

Anna leival kerkida, julgelt 3-4 tundi. Ahi – kui sul on tavaline ahi, nagu mul kodus, ei pöörita ei auruta, siis pane esiti 250 kraadile ning kui ahi saavutanud selle temperatuuri, siis pane leivad ahju.

Jälgi, et vormid ei oleks teineteise vastas, vormide vahele peab jääma vaba ruumi. Kui seda ei jää, siis leivad kerkivad katki ja kooriku alla jääb õhumull.

Küpseta 15 minutit 250 kraadis ja siis alanda temperatuuri 180le. Küpseta umbes tund.

Kuidas kontrollida kas leib on valmis? Mina kummutan leiva käele, nii et põhi jääb ülespoole ning koputan põhjale. Kui põhi ei kumise nö tühjalt ja on veel vetruv ja õrn, siis pane leivad veel natukeseks ahju. Kui põhi on ühtlaselt pruun ning kumiseb ja on tunda, et sisu on õhuline, kuid nö tugev, ei vaju kokku, siis leib on valmis ja tõsta leivad vormis rätiku alla jahtuma.

Kui sul on pöördõhuga ahi, veel parem ka auruga, siis alusta temperatuurist 200, vabalt võib küpseda selles kraadis 30 minutit ning siis alanda temperatuuri 160le ning küpseta veel 40 minutit.

Vot, nii lihtne ta ongi!

Triin H

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back to top