Pappkasti beebi

31 jaanuari varahommikul sünnitas meie Vanilli talle ning mõned tunnid hiljem teise talle. Vanilli sünnitas esimest korda ning temas ei tärganud kahjuks emainstinkt ning esimene tall suri, sest Vanilli jättis ta lihtsalt omapäi. Hommikul lauta minnes leidsime surnud talle, kuid Vanilli kablutas nagu muuseas laudast välja heinahunnikusse sööma, endal teine lootekott juba tagant paistis.

Meelitasime Vanilli leivaga lauta tagasi ning jätsime omapäi. Teine tall sündis 9 ajal, kuid Vanilli ei tundnud ka tema vastu üldse huvi. Talle sündides peab ema talle esiti kuivaks lakkuma, see paneb ka vere ringlema.

Kuna tall peab jalgele tõusma peale sündi väga kiiresti, umbes 30 minuti sees, siis hakkasin ise talle masseerima ja kuivatama. Talleke kutsus nii ilusti oma ema, kuid Vanilli ei teinud kuulmagi.

Samuti peab tall saama oma esimese ternespiima esimese 2 tunni sees ja kuna Vanilli ei teinud kuulmagi ja esimese tallega läks nagu läks, siis peale 1 tundi viisime talle tuppa sooja ning lüpsime esimese piima Vanillilt pool vägisi – kaasa hoidis Vanillit paigal, panime talle pudru ette ja mina lüpsin. No ega sealt ju kohe midagi kätte saa! Esimese 10 milliliitriga jooksin tuppa, natuke soojendasin, sõrm tallele suhu ning ärgitasin teda imema, imemisrefleks peab tekkima ning süstlaga suunurgast niristasin suhu.

Miks ei tohi niisama piima suhu lasta? Piim võib kogemata kopsu minna, tallel tekib kopsupõletik ning ta sureb selle tagajärjel.

Masseerisin taas talle. Meie kitsetall ei tõusnud esimese 30 minuti sees jalgele, kuid esimese 2 tunni sees ta seda tegi.

Nõnda see meie päev siis läks – lüpsime ja jälle toitsime süstlaga.

Miks on ternespiim nii oluline? Keha suudab ternespiimas sisalduvaid antikehasid ainult esimese 24 tunni jooksul pärast sündimist ära kasutada. Kõige sagedasem tallede surma põhjus on nälg koos alajahtumisega! Tallede normaalne kehatemperatuur on 39-40 °C. Enne tallede ülessoojendamist, tuleb viia nende veresuhkru tase normi, muidu järgneb soojenemisele kiire surm, kuna aju jääb glukoosita.

Mind on aidanud see leht ja see leht.

Esimesed päevad on kriitilised. Kui esimene titekaka on tulnud, siis üldjuhul piimaasendaja peal olevatel talledel on kõht vedel. Nüüd jälle peab jälgima, et ei tekiks vedelikupuudust. Toita tuleks korraga vähem, kuid tihedamini ning antakse nt inimlastele mõeldud rinnapiimaasendajat, siis tulek see teha pigem lahjem segu, sinna vahele võib anda keedetud vett või kummeliteed.

Tallede sõrad on sündides nii pehmed.

1. piimaasendaja retsept

1 l tavalist lehmapiima

1 dl hapupiima

Segage ja laske toatemperatuuril ööpäeva seista.


2. piimaasendaja retsept

1 l tavalist lehmapiima

1 munakollane

veidi suhkrut või mett

veidi soola

1 spl õli

0,5 dl koort

0,5 dl piimapulbrit

Segage kõik koostisained kokku ja hoidke segu külmkapis. Soojendageüks portsjon korraga. (Maaseutukeskusten liitto, 2000)

Meie pappkasti beebi on tänaseks 3 päevane, kõht enam nii vedel ei ole, kepsleb ja ajab koera taga, suur koer kardab teda nagu tuld!

Esimesel ööpäeval toitsin teda iga 2 tunni tagant, teisel… päeval ei pidanud arvestust, kuid öösel kell 1.30 ja 4.30 ja kolmandal täpsel samal ajal ja ega ta siis peale söömist magama jää, vaja trallitada ja kepselda.

Tallele andsime nimeks Papaa, sest ta on poiss ja Mammaa lapselaps ning täiesti Mammaa nägu, seega otsustasid lapsed, et tema nimeks saab Papaa.




Triin H

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Back to top